Про посібник

МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ СУСПІЛЬНИХ КОНФЛІКТІВ ТА ПРОБЛЕМ РОЗВИТКУ МІСЦЕВОЇ ДЕМОКРАТІЇ В ОБРАНИХ ГРОМАДАХ ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Вступ
В останні роки в Херсонській області суттєво зросла громадська активність. Громадські об’єднання, неформальні ініціативні групи, просто активні громадяни, як можуть, намагаються вирішувати нагальні місцеві проблеми, впливати на владу. Але дуже часто роблять це не у правовий, а у протестний спосіб, використовуючи ультимативну риторику, мову ворожнечі по відношенню до влади. Зрозуміло, що такий підхід призводить не до вирішення проблем, а до виникнення конфліктів.  В містах та в селах області постійно виникають конфлікти між громадянами та владою, між різними групами громадян, всередині самої влади, що не може сприяти нормальному розвитку регіону.

При цьому законодавством України передбачений широкий арсенал процедур місцевої демократії, які дозволяють громадянам брати участь в управлінні справами  громад (громадські слухання, місцеві ініціативи, громадські ради, загальні збори, електронні петиції тощо), вирішувати питання в правовому полі. Але, на жаль, громадськість мало обізнана про ці процедури і тому дуже рідко використовує їх для вирішення конфліктних проблем.
 
Досвід нашої організації та інших об’єднань,  які працюють в напрямку практичного застосування процедур місцевої демократії свідчить про реальну можливість вирішувати локальні конфлікти у правовий спосіб. Ми вирішили навчити використовувати ці процедури активних громадян чотирьох обраних громад області: міст Каховка, Нова Каховка, Берислав та Чаплинської об’єднаної громади. Перед тим як перейти к навчанню та практичному впровадженню процедур демократії участі ми проведем дослідження загального стану місцевої демократії та рівень конфліктності в обраних громадах, з’ясуємо, які типи конфліктів переважають, і яким чином їх можна вирішити.

Мета дослідження: з’ясувати рівень місцевої демократії в обраних громадах, виявити наявні конфлікти, які можна вирішувати шляхом застосування процедур демократії участі, розробити пропозиції щодо вирішення цих проблем.

Предмет дослідження: стан розвитку громадянського суспільства в обраних громадах, активність громадських інститутів, їх здатність впливати на владу; рівень залучення громадян до прийняття рішень; нормативне регулювання процедур демократії участі в місцевих правових документах; суспільні конфлікти в громадах, їх сутність, структура, можливі шляхи вирішення.

Методи дослідження:

1. Аналіз документів, які регулюють процедури демократії участі. Цей аналіз дозволить зробити висновок щодо повноти та якості регламентації процедур демократії участі, чи реально громадянам ними скористатись. Для цього до обраних громад будуть направлені інформаційні запити з проханням надати нам статути громад, регламенти рад, або інші документи, які регламентують впровадження процедур місцевої демократії. Результати цього аналізу будуть відображені в навчальних кейсах, які ми підготуємо по кожній процедурі окремо.

2. Аналіз застосування процедур демократії участі в обраних громадах. Ми обрали 7 процедур, які мають сьогодні найширше застосування в Україні та в області: громадські слухання, загальні збори громадян за місцем проживання, місцеві ініціативи, органи самоорганізації населення, дорадчо консультативні органи (громадські ради), громадські експертизи, електронні петиції тощо. До обраних громад будуть направлені інформаційні запити із проханням надати інформацію про застосування зазначених процедур в 2015-2017 рр. На підставі відповідей буде зроблений аналіз, . результати якого будуть відображені в навчальних кейсах, які ми підготуємо по кожній процедурі окремо.

3. Проведення фокус - груп в усіх обраних громадах. Під час фокус - груп експерти з’ясують, які місцеві проблеми породжують конфлікти, як виникають ці проблеми і як слід їх вирішувати. Також будуть поставлені питання щодо рівня громадської активності в громаді, як застосовуються процедури демократії участі та можливості їх застосування для вирішення конфліктів;

4. Проведення у обраних громадах глибинних інтерв’ю, які дозволять сформувати уявлення про стан демократії участі, загальний вплив громадськості на вирішення місцевих конфліктів, перспективи застосування процедур демократії участі при вирішенні конфліктів. Всього планується провести 30 таких глибинних інтерв’ю;

5. Проведення моніторингу засобів масової комунікації в обраних громадах дозволить з’ясувати бачення стану розвитку місцевої демократії та конфліктів очима журналістів й активних дописувачів у соціальних мережах, а також зібрати додатковий матеріал про проведені громадські заходи, застосовані процедури демократії участі та про конфлікти. Буде проведений моніторинг наступних газет: в Новій Каховці: «Новости деловые», «Ключи», та «Нова Каховка». В Каховці: «Каховские Новости», «Каховская Зоря»; в Чаплинці «Голос Таврії» та «Маяк» в Бериславі.

Також буде проведений моніторинг публікацій на сайтах громад та в активних місцевих групах соціальної мережі Фейсбук, які будуть відібрані за підсумками опитування місцевих активістів щодо найбільш популярних груп. За результатами моніторингу експерти підготують моніторингові звіти та аналітичні статті в яких розкриють отримані результати.

6. Проведення внутрішніх брейнстормінгів, які дозволять обговорити застосування в обраних громадах механізмів демократії участі та виявлені конфліктні ситуації, сформувати пропозиції для їх вирішення. Брейнстормінги будуть проводитись у формі зустрічей та спілкування експертів в офісі організації. Буде проведено стільки зустрічей, скільки необхідно для остаточної підготовки якісних навчальних кейсів та пропозицій по подоланню конфліктів.

7. Формування навчально-аналітичного ресурсу, розміщення його на безкоштовні та доступній гугл-платформі Блоггер. На підставі розроблених експертами аналітичних матеріалів та підготованих документів буде сформований навчально-аналітичний електронний ресурс, який буде розміщений на сайті організації та буде використаний для проведення навчальних заходів за проектом та для подальшої просвітницької та тренінгової діяльності організації в подальшому.

На цьому ресурсі будуть розміщені матеріали, які відображатимуть наступні питання:
- аналіз стан розвитку місцевої демократі та регламентації процедур демократії участі в обраних громадах на підставі відповідей на інформаційні запити та місцевих правових документів;
- результати моніторингу преси та місцевих електронних ресурсів;
- результати проведення фокус – груп та глибинних інтерв’ю;
- аналіз конфліктів та проблем, які призводять до них; шляхи їх вирішення, методологія подолання конфліктів;
- теорія та практика застосування процедур демократії участі, кейси по застосуванню процедур демократії участі;
- успішний досвід впровадження процедур демократії участі в громадах Херсонської області;

Можливі ризики при проведенні дослідження:
Єдиним реальним ризиком, який може виникнути при проведенні дослідження може стати затримка із відповіддю, не відповідь, або не повна відповідь на наші інформаційні запити. В разі виникнення такої проблеми ми будемо направляти повторні запити та знаходити альтернативні способи отримання необхідної інформації.
     
Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Кримськотатарська національна ідентичність на тимчасово окупованій Херсонщині на межі знищення

Вирішення екологічних проблем на Херсонщині — результати круглого столу

Хаби допомоги, мобільні команди та тренінги для фахівців на Херсонщині: ХОЦ “Успішна жінка” та ЮНІСЕФ